Vai ekoloģisks dzīvesveids izmaksā vairāk?

Pastāv ļoti populārs uzskats, ka ekoloģisks un zaļš dzīvesveids izmaksā daudz vairāk nekā tradicionāls mūsdienu dzīvesveids, kas neprasa nekādas papildus rūpes par apkārtējo vidi. Cilvēki domā, ka ekoloģiska pārtika, enerģija, mājsaimniecības preces, kosmētika un daudzas citas lietas maksā ļoti lielu naudu un tieši tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki izvēlas neievērot zaļās domāšanas principus. Vai tiešām ekoloģisks dzīvesveids izmaksā dārgi, vai arī tas ir tikai mīts un attaisnojums tiem, kas negrib pūlēties, lai palīdzētu sev un apkārtējai videi?

Visvairāk šādi uzskati attiecas tieši uz ekoloģisku pārtiku. Cilvēki uzskata, ka ekoloģiskā pārtika ir ļoti dārga, turklāt to nav iespējams ilgi uzglabāt, līdz ar to šādu pārtika ātri bojājas un tā jāmet laukā. Tiesa, daudzi ekoloģiskie pārtika produkti patiešām ir dārgāki, jo tie ir audzēti pēc ilgtspējības principiem un to pašizmaksa ir daudz lielāka, tomēr ir iespējams iegādāties arī lētu ekoloģisko pārtiku. Nevajag domāt, ka tā ir nopērkama tikai mazajos eko veikalos, kuros ir ļoti liels uzcenojums. Ekoloģiskus pārtika produktus ir iespējams iegādāties, piemēram, tirgū vai pat visparastākajos pārtika veikalos. Tirgū pārtikas produkti bieži vien ir pat daudz lētāki nekā citur, tāpēc tas izmaksās pat lētāk, nevis dārgāk. Ja runājam, par produktu iegādi parastajos pārtika veikalos, tad jāpievērš uzmanība produkta izcelsmei un sastāvam. Ne viss, kas atrodams parastajos lielveikalos ir slikts, ir tikai jāprot atšķirt ekoloģiska prece no neekoloģiskas. Tāpat, vasarā ir iespējams izveidot nelielu sakņu dārziņu, vai vismaz garšaugu dobīti uz balkona. Tad daži produkti būs pieejami pilnīgi bez maksas.

Mazliet sarežģītāk ir ar ekoloģisku enerģijas patēriņu. Ja runājam par pilnīgi ekoloģisku un videi draudzīgu enerģiju, tad labākais variants ir saules bateriju uzstādīšana. Tas patiešām prasa lielas sākotnējās investīcijas, taču laika gaitā tās atmaksājas, jo jūs būsiet nodrošināts ar bezmaksas elektroenerģiju līdz pat 30 gadiem. Protams, ne visiem ir iespējams uzstādīt saules baterijas un šādā veidā palīdzēt apkārtējai videi, bet arī piedomāšana pie sava enerģijas patēriņa dos neatsveramu ieguldījumu. Vienkārši izsēdiet gaismu un visas elektroiekārtas, kad neesiet mājās un izmantojiet energoefektīvas elektroiekārtas un spuldzes. Tas jums neradīs nekādus zaudējumus, tieši pretēji – palīdzēs ietaupīt diezgan lielas naudas summas.

Ja runājam par mājsaimniecības precēm un kosmētiku, tad ekoloģiskie tīrīšanas līdzekļi un citi produkti patiešām maksā ievērojami vairāk, jo, līdzīgi kā ekoloģiskajiem pārtikas produktiem, tiem ir lielāka pašizmaksa. Izgatavot kosmētikas vai mājsaimniecības produktus bez spēcīgām ķimikālijām ir daudz sarežģītāk, tāpēc tie izmaksā vairāk. Labā ziņa ir tā, ka kosmētikas produktus un mājsaimniecības preces bieži vien var efektīvi aizvietot ar dažādiem citiem produktiem. Piemēram, traukus var mazgāt ar sodu un citronu. Virsmas var tīrīt ar etiķi. Kā gaisa atsvaidzinātājus var izmantot dažādas ēteriskās eļļas. Dažādi augļi un dārzeņi lieliski aizvietos sejas maskas. Tātad, izmantojot dabai draudzīgus produktus var arī ietaupīt naudu. Ja izmantosiet gan mājās atrodamos produktus, gan ekoloģiskos kosmētikas produktus un tīrīšanas produktus, kopumā daudz vairāk naudas nebūs jātērē.

Kopumā jāsaka, ka daudzi ekoloģiskie produkti patiešām ir dārgāki, nekā parastie, komerciālie produkti, kas ražoti izmantojot dažādas ķimikālijas, tomēr kopumā ekoloģisks dzīvesveids neizmaksā vairāk, jo tas dod arī iespējas ietaupīt. Kombinējot dažādas ekoloģiska dzīvesveida nodrošināšanas metodes, visticamāk kopumā sanāks pat mazliet ietaupīt, nevis tērēt vairāk.