Ekoloģiski tīras tējas

Veikalu plaukti ar pārpildīti ar skaistām “dabīgo“ tēju paciņām, kuru krāsainie uzraksti liecina, ka to pagatavošanai ir izmantotas augstvērtīgas zāļu, ziedu un augļu sastāvdaļas. Bet, tajā brīdī, kad mēs sīkā  sākam pētīt “dabīgās tējas” sastāvu, tad izrādās, ka tajā ietilpst visdažādākie aromatizētāji un krāsvielas (ar pilnu šo vielu sarakstu iespējam iepazīties te) un bieži vien tās nav dabīgās izcelsmes.

Ieraugot savā tējas krūzē, košu šķidrumu, mēs bieži vien uzskatām, ka tas ir izveidojies pateicoties dabīgajām sastāvdaļām, bet realitāte ir gluži pretēja, tās ir pārtikas krāsvielas. Lai tējas uzglabātos ilgāk, tām tiek pievienoti konservanti, kuru nelabvēlīgi iespaido organismu. Rezultātā, mēs no tējas iegūstam nevis labumu, bet ļaunumu.

Bet cilvēkiem, kuri ir nolēmuši pievērsties veselīgam dzīves veidam, lietot tikai ekoloģiski tīrus produktus, saudzēt mūsu planētas ekoloģisko sistēmu, tādas tējas kvalitāte, noteikti nebūs pa prātam. Ja jūs piederat pie kategorijas cilvēkiem, tad mēs jums iesakām iegādāties ekoloģiski tīrās zāļu tējas, vai vēl labāk, sagatavot tās pašiem.

Zāļu tējas ir ne tikai noderīgs un garšīgs dzēriens, tām piemīt ļoti daudz ārstniecisku īpašību. Ziemā, tās ir spējīgas sasildīt, vasarā veldzēt slāpes, tās var uzmundrināt un nomierināt, viss ir atkarīgs no tā, kādas zāles jūs izvēlēsieties. Atšķirībā no melnās un zaļās tējas, par kafiju nemaz nerunājot, zāļu tējas neatstāj kaitīgu ietekmi uz centrālo nervu sistēmu, neizraisa atkarību un netraucē vitamīnu uzsūkšanos. Tieši otrādi, jūs varat pagatavot sev tādu zāļu tēju, kura palīdzēs jums aizpildīt vitamīnu trūkumu.

Vēl viena zāļu tēju priekšrocībā, tās ir ļoti daudzveidīgas. Katrs var izvēlēties dzert tādu zāļu tēju, kura atbilst gan viņa garšas izjūtām, gan arī viņa garastāvoklim. Svarīgi ir tikai zināt, kādas īpašības piemīt katram augam un katrai tā daļai – saknēm, lapām un ziediem. Ja tādas zināšanas ir, tad jūs varēsiet gūt maksimāli daudz labuma no aromātiskā, garšīgā un dabīgā dzēriena.

Ja jūs esat iegādājies ekoloģiski tīru tēju vai arī parūpējies un pats to savācis, tad ar to vien, garšīgas tējas pagatavošanai būs par maz. Nepieciešams ir zināt, kā pareizi pagatavot zāļu tēju, kaut gan jāsaka, ka arī “nepareizi” pagatavota zāļu tēja ir ļoti garšīga, tikai tajā var būt mazāk noderīgo un organismam nepieciešamo vielu.

Lai pagatavotu garšīgu un vērtīgu zāļu tēju var iegādāties tējkannu ar sietiņu. Sietiņā jūs ievietojat visas sastāvdaļas (saknītes, ziedus, lapas), kuras jums tajā brīdī gribas un aplejat ar verdošu ūdeni. Gaidāt dažas minūtes, tad lejat krūzīte, ļaujat mazliet atdzist un tad dzerat.

Tējas gatavošanu var iedalīt 3 paņēmienos:

Pirmais paņēmiens – jūs aplejat tēju ar verdošu ūdeni un ļaujat tai dažās minūtes ievilkties. Izmantojot šo paņēmienu var gatavot lielāko vairumu zāļu tēju, šis paņēmiens ir universāls. Proporcijas ir atkarīgas no jūsu garšas izjūtas, piemēram, 200 ml verdoša ūdens un 1 ēdamkarote drogu (ziedu, sēklu, sakņu, lapu, u. t.). ļaujam tējai ievilkties 2 – 10 minūtes, atkarībā no tējas sastāva. Ja sastāvā ir cietas lapas vai sēklas, ļaujam ievilkties 5 minūtes, ja saknes un mizas, tad 10 minūtes, bet ja smalkas ziedlapiņas, tad pietiks ar 2 minūtēm.

Otrais paņēmiens – zāļu tējas pagatavošana ūdens peldē. Šis paņēmiens der tējas pagatavošanai no ziediem, lapām, stiebriem un sēklām. Krūzē ielej istabas temperatūras ūdeni ieber zāļu tēju, tad krūzi apsedz ar vāciņu un liek katlā ar ūdeni. Gaida kamēr ūdens uzvārīsies un turpina vārīt vēl 15 minūtes, ik pa brīdim apmaisot. Ūdens temperatūra, kurš atrodas apkārt krūzei nedrīkst būt augstāka par 100 grādiem. Tad tējai ļauj ievilkties vēl 45 minūtes. Aptuvenās proporcijas 1:10.

3. paņēmiens – novārījuma pagatavošana ūdens peldē. Šis paņēmiens ir paredzēts sakņu, mizu vai cietu lapu tējas pagatavošanai, piemēram, eikalipta vai brūkleņu lapu. Visu dara tieši tāpat kā aprakstīts iepriekš, tikai vāra nevis 15, bet 30 minūtes un tikai pēc tam izkāš caur divkārši saliktu marli. Atdzisušu masu izspiež. Aptuvenās proporcijas 1:10.

Raksts tapis sadarbībā ar www.laanme.no.