Ekoloģiski tīra kosmētika – patiesība un meli

Bieži vien, gan mēs, gan mūsu draugi un paziņas par biokosmētiku sauc visus līdzekļus, kuri satur ēteriskas eļļas vai ārstniecisko augu ekstraktus. Bieži vien, tas atbilst patiesībai un līdzeklis tik tiešām satur gan eļļas, gan ārstniecisko augu ekstraktus. Bet, reti kurš aizdomājas, ka labuma no tādiem līdzekļiem nav, jo to minimālo dabīgo vielu daudzumu, kuru satur produkts, pilnībā nomāc ķīmiskās izcelsmes sastāvdaļas.

Daudzi cilvēki, mūsdienās cenšas pievērsties ekoloģiski tīram dzīves veidam, viņi grib lietot ne tikai ekoloģiski tīru pārtiku, bet arī ekoloģiski tīru kosmētiku. Bet, ļoti bieži gadās tā, ka par ekoloģiski tīro kosmētiku ir atdota milzīga naudas summa, bet labuma no tās nav nekāda. Nerunāsim par labumu, reizēm var uzskatīt sevi par veiksminieku, jo nav sākusies nekāda alerģiska reakcija.

Tas, bieži vien gadās tāpēc, ka nav oficiāla termina “Dabīgā kosmētika”. Šo nosaukumu sev piesavinās jebkurš uzņēmums, kurš savai produkcijai ir pievienojis kaut vienu procentu dabīgo sastāvdaļu. Nav izslēgs, ka arī tas 1% ir iegūts sintētiskajā ceļā, bet par pārējiem 99% nav vērts pat runāt, jo tie, visticamāk, ir ķīmiski radīti. Bieži vien uzraksts “Dabīgā kosmētika” ir tikai mārketinga triks, bet pircēji, pateicoties savai nezināšanai un skaistajiem trauciņiem, bieži vien uz tā uzķeras. Kā jau jūs sapratāt, tad tādu kosmētiku nu nekādi nevar nosaukt par ekoloģiski tīru.

Toties, ja runa iet tieši par “ekokosmētiku” un “biokosmētiku”, tad eksistē kritēriji, pēc kuriem to var noteikt un ja jums šie kritēriji ir zināmi, tad jūs pats, patstāvīgi, varat lieliski tikt galā ar šo uzdevumu.

Tātad, ekokosmētikai jāsastāv no 95% dabīgo sastāvdaļu, no tiem, 50% jābūt izaudzētiem ekoloģiski tīrās fermās vai laukos. Prasības biokosmētikai ir vēl stingrākas. Tās sastāvā, tieši tāpat, kā ekokosmetikas sastāvā ietilpst 95% dabīgo izejvielu un tām visām ir jābūt izaudzētām sertificētās plantācijās. Ražojot biokosmētiku, drīkst izmantot tikai tīrus, ģenētiski nemodificētus augus, augsni, kura ir bagātināta ar organisku mēslojumu un lauksaimniecības tehniku, kuru neapstrādā ar hloru vai citām toksiskām vielām.

Šo normu ievērošanai stingri seko līdzi organizācija “Ecocert” un tās meitas uzņēmums “Cosmebio”. Organizācija tika izveidota Francijā, 1991.gadā, lai kontrolētu visu produkciju (ne tikai kosmētiku), kura pretendē uz nosaukumu “ekoloģiska”. Zīmoliem, kuri ir izturējuši sarežģīto sertifikācijas procesu tiek piešķirts cieņas pilnais nosaukums BIO un attiecīga zīme – apaļa uzlīme, ar uzrakstu BIO, kura tiek uzlīmēta virsū katram trauciņam. Izņemot šo uzlīmi, uz katra iepakojuma ir jābūt norādītām visām sastāvdaļām un ar zvaigznīti atzīmētām tām, kurām ir dabīga izcelsme.

Ecocert kontrolē kosmētiku 80 pasaules valstīs, bet izņemot šo organizāciju, katrā valstī ir arī savas organizācijas, tāpēc, bieži vien rodas nesaprašanas, tāpēc, ka katrai organizācijai ir savas prasības. Piemēram, vācu organizācijai BDIH ir tādas pašas prasības kā Ecocert, tā nepieļauj izmantot kaut vai nelielu daudzumu nedabīgo konservantu. Beļģu uzņēmums “NaTrue” atļauj izmantot nelielu daudzumu mākslīgo izejvielu, bet amerikāņu USDA, atļauj izmantot arī ģenētiski modificētus augus. Tāpēc, par “visīstāko” un protams arī visdārgāko kosmētiku profesionāļi uzskata to kosmētiku, kurai ir piešķirts Ecosert/ Cosmebio sertifikāts. Katram uzņēmumam, kuram ir piešķirts tāds sertifikāts, divas reizes gadā vajag atkal kārtot eksāmenu “ekoloģijā”.

Neskatoties uz to, ka jūs uz iepakojuma esat atradis maģisko uzlīmīti BIO, mēs jums iesakām, pirms pirkšanas smalki iepazīties ar produkta sastāvu, jo ar lielu nožēlu jāatzīst, ka bieži vien mums nākas saskarties ar produktu viltojumu. Daudziem no jums, tas droši vien izraisa nepatiku, bet, ja jūs vēlaties iegādāties labas kvalitātes kosmētiku un neizmest naudu vējā, tad jums būs jāsamierinās ar šo mazo neērtību un jāiegaumē, kas tad ietilpst tādas kosmētikas sastāvā. Turpinājums nākamajā rakstā.